Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE)

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar gittikçe artmaktadır, özellikle de genç yetişkin nüfus arasında. Bu bölüm öğrencilere cinsel etkinliğin mikropların yayılmasına ve hastalıklara nasıl yol açabileceğini öğretmeyi amaçlar.

Öğrenciler, potansiyel olarak zararlı mikropların önemsediğiniz insanlara ikinizin de haberi olmadan nasıl kolayca geçebileceğini gözlemlerler. Öğrenciler, korunmasız cinsel ilişkiyle kaç kişinin bilmeyerek enfeksiyon kapabileceğini ve bunu nasıl önleyebileceğimizi görmek için kimyasal bir deney yürütürler.

Bir karikatür bu ek etkinliğin temelini oluşturur. Karikatürün her sahnesinde iki ana karakterimiz Amy ve Harry'yi iyi ve kötü kararlar verirken görürüz. Öğrenciler bu kararların sadece ne kadar zekice ve onlara ne kadar uygun olduğunu tartışmaya teşvik edilirler.

Alternatif aktivite, öğrencilerin, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların riskleri hakkında doğru bir algı geliştirmeleri ve prezervatif kullanımı hakkında müzakere yetenekleri geliştirmek için öğrencileri teşvik etmeyi amaçlar. Klamidyanın örnek olarak kullanılması; öğrencilerin, bireyin enfeksiyona karşı hassaslığını anlamasına ve hikayeler ve interaktif animasyonlar aracılığıyla sonuçlarının potansiyel ciddiyetini anlamasına yardımcı olur.

 

 

 

 

 

border border
border