e-Bug Detektif Oyunue-Bug Detektif Oyununda öğrenciler, mikropların karışmış olduğu bir 'olay' yerine gelen "Böcek Dedektifi"ni oynarlar. Her bir misyon, ana karakterlerin sebeple ilgili yanlış fikirlere sahip oldukları bir bilinmezi içerir. Oyuncu, bu fikirlerle ters düşen kanıtlar bulur ve yaşanan bir dizi olay boyunca problemin gerçek sebebini keşfederek bu süreç içinde mikroplar hakkında bilgi sahibi olur.

Görev 0: Alıştırma

Oyuncuya Lise Oyunu kavramı ve tasarımı tanıtılır ve görevlerdeki her bulmacayı tamamlamak için gereken tüm ilgili özellikler gösterilir.

Görev 1: Barbekü Partisindeki Bakteriler

Aktör Hugh Gaego, film ödülleri töreninde en iyi aktör ödülünü kazandıktan sonra hastalanır. Hugh Gaego'nun koruması Heracles Samson, Hugh'ün, ödülü kazanamayan bir başka aktörün kardeşi olan aşçı tarafından kasıtlı olarak zehirlendiğini düşünmektedir. Oyuncu, mutfağı ve banyoyu, kötü hijyene yönelik kanıtlar için araştırır ve hem enfeksiyonun sebebini tespit eder hem de hijyenin neden önemli olduğuna dair bazı sebepleri keşfeder.

Görev 2: Mikroplar Çıldırdığında

Avrupa çapında normal yollarla iyileştirilemeyen bir hastalık hakkında raporlar var. En güçlü antibiyotikler bile etkisiz kalıyor. Nedense, hastalık Avrupa'nın bazı bölgelerinde diğerlerinden daha çok görülüyor. Oyuncu, önde gelen bir mikrobiyoloğun laboratuvarını ziyaret eder ve aynı zamanda hastalıktan muzdarip olan bir bölgedeki bir doktorun ofisine de gider. Uygunsuz antibiyotik kullanımı ile hastalık vakaları arasında bir bağlantı keşfeden oyuncu, antibiyotik direnci anlamayı başarır. 

Görev 3: Kumar Hiçbir Zaman Kazandırmaz

Oyuncudan, bir futbol takımının aniden hasta olduğu ve suikastten süphelenildiği ir durumu incelemesi söylenir. Koçun aldatma güdüsüyle önceki ortaya çıkışlarına rağmen oyuncu bu sorunun mikrobik bir sebebi olabileceğini keşfeder. Oyuncu, hem su şişelerinin çevresindeki hijyenin önemini hem antibiyotik tedavisini bitirmemenin yol açtıklarını hem de başka birinin antibiyotiğini kullanmanın yan etkilerini öğrenir.

 

 

 

border border
border