junior banner
 

Gıda Hijyeni

Az pişmiş ve uygun koşullarda saklanmayan gıdalar nedeniyle meydana gelen gıda zehirlenmelerinden her yıl binlerce insan etkilenmektedir. Bu Gıda Hijyeni dersi öğrencilere çiğ ve az pişmiş besinlerde bulunan potansiyel olarak zararlı mikropların insanlara nasıl kolayca geçtiğini göstermektedir.

Öğrenciler sınıfta şef gibi davranırlar ve yalandan bir tavuklu sandviç hazırlarlar. Böylece ne kadar kolayca mikrobik bulaşma yaydıklarını tam anlamıyla göreceklerdir!

Buzdolabı oyunu çapraz bulaşmayı önlemek için besinlerin buzdolabında nerede saklanacağını göstermek için sınıf oyunu/gösterisi kullanılabilir. Bu oyun ayrıca öğrencilerin evde oynayabilmeleri için sitenin öğrenci bölümünde de mevcuttur. Gerekli fotokopi miktarını azaltmak için, öğrenci notları beyaz tahtada kullanmak için MS PowerPointte de mevcuttur.

 

 

DISCLAIMER: e-Bug was developed for use in schools pre-COVID-19 and so some activities may require modification based on your school’s distancing guidelines.

Please use your judgement and tell us how you have modified the activities, or if you would like to discuss some ideas, contact e-Bug@phe.gov.uk

Do not show me again